شرایط کاری

شرایط کار در کشور آلمان

قوانین هنگام ورود ( آنچه متقاضی موقع ورود به کشور آلمان باید بداند )

اتباع کشورهای ثالث برای ورود به کشور آلمان نیاز به ویزا دارند. برای آگاهی از چگونگی اخذ ویزا به کنسولگری یا سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نمایید.

تنها کشورهایی نظیر استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، کره جنوبی، نیوزیلند و آمریکا طبق بند 41 تبصره 2 مقررات اقامت مشمول قانون ورود بدون ویزا به کشور آلمان هستند.

انواع ویزای اقامت

چنانچه شما تبعه هیچ یک از کشورهای فوق الذکر و نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه اقتصادی اروپا و یا سوئیس نباشید و تمایل به اقامت طولانی مدت در کشور آلمان داشته باشید می توانید از یکی از 4 طریق زیر اقامت آلمان را دریافت نمایید:

1- اجازه اقامت ( اقامت موقت )

2- بلوکارت اتحادیه اروپا ( اقامت موقت )

3- اجازه اسکان یا اقامت دائم

4- اجازه اقامت اتحادیه اروپا برای اقامت دائم

برای دریافت هر یک از انواع اقامت آلمان شما می بایست ابتدا شرایط کلی و اولیه دریافت اقامت یعنی داشتن گذرنامه، توان مالی سالم و کافی جهت اقامت و نیز نداشتن پیشینه کیفری یا در واقع دلیلی برای اخراج از آلمان را داشته باشید.

اقامت از طریق استخدام

چنانچه شما برای استخدام در کشور آلمان از شرکت یا سازمانی دعوتنامه کاری دارید و شرایط کلی دریافت ویزای اقامت را نیز دارا باشید می توانید برای دریافت ویزای کار اقدام نمایید.

به طور کلی برای استخدام در مشاغل مختلف چه نیاز به گذراندن دوره های آموزشی داشته باشند چه نداشته باشند شما باید برای گرفتن تأییدیه از آژانس فدرال اشتغال آلمان اقدام نمایید. البته برای برخی مشاغل نظیر مدیران و یا محققان صنعتی و علمی و فعالان حوزه توسعه ( طبق ماده 5-3 قوانین استخدامی ) نیاز به اخذ این تأییدیه وجود نخواهد داشت.

براساس ماده 18 قانون اقامت برای اخذ اقامت دائم ساعات کاری به صورت تمام وقت و ساعات تحصیل و آموزش در آلمان به صورت نیمه وقت محاسبه خواهد شد.

فارغ التحصیلان دانشگاهی

چنانچه شما از یکی از دانشگاه های آلمان و یا هر کشور خارجی در رشته های مورد نیاز آلمان فارغ التحصیل شده و مدرک حداقل کارشناسی دریافت نموده اید طبق ماده a19 قانون اقامت می توانید برای اخذ بلوکارت یا کارت آبی اقامت اقدام نمایید. برای دریافت این نوع اقامت شما می بایست دارای شرایط زیر باشید :

1- مدرک دانشگاهی از آلمان یا دانشگاه معتبر خارجی

2- قرارداد قطعی استخدامی با کارفرما در آلمان

3- حداقل حقوق دریافتی معادل مبلغ ناخالص سالانه 48،400 یورو

کارت آبی اقامت اتحادیه اروپا دارای امتیازات زیادی است. این کارت در شروع برای حداکثر 4 سال صادر می شود و چنانچه طول مدت کار در شرکت دعوت کننده کمتر از 4 سال شود این مدت قابل تمدید برای طول مدت قرارداد به علاوه 3 ماه می باشد.

چنانچه کارجو مبلغ ناخالص سالانه فوق را طبق قراردادش با کارفرما دریافت نماید دیگر نیازی به تأییدیه آژانس فدرال اشتغال نخواهد داشت. ( طبق قانون 2 تبصره شماره 1 قوانین استخدام آلمان )

مزایای اخذ بلوکارت یا کارت آبی

با دریافت این کارت شما می توانید در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا ( به غیر از انگلستان، ایرلند و دانمارک ) تا 90 روز اقامت نمایید. این کارت همچنین به شما اجازه می دهد در هر کشور ثالثی تا 12 ماه خارج از اتحادیه اروپا ساکن باشید.

چنانچه از قبل دارای بلوکارت کشور دیگری از اتحادیه اروپا باشید و حداقل 18 ماه از تاریخ صدور آن گذشته باشد و اکنون بخواهید برای بلوکارت آلمان درخواست بدهید ظرف مدت یک ماه می توانید بلوکارت آلمان را دریافت نمایید. شما و خانواده تان شامل این بلوکارت خواهید بود و برای ورود به آلمان نیازی به ویزا نخواهید داشت.

از مزیت های دیگر این کارت آن است که برای متخصصین در رشته های علوم طبیعی، ریاضیات، مهندسین و پزشکان، پرستاران و علوم کامپیوتر صادر می شود. این گونه افراد می توانند دارای مدارک تحصیلی صادره از آلمان و یا کشورهای دیگر باشند و نیازی به اخذ تأییدیه از آژانس فدرال اشتغال آلمان نیز ندارند.