متوسط حقوق و هزینه های زندگی

متوسط حقوق و هزینه های زندگی در آلمان

کشور آلمان بزرگترین اقتصاد و یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپاست. ثروت این کشور نه فقط از لحاظ درآمد ناخالص ملی بلکه از نظر درآمد سرانه نیز بالاترین در اتحادیه اروپا محسوب می شود. این کشور به واسطه نظام بسیار فراگیر، بخشنده و حامی طبقات متوسط رفاه اجتماعی، نظام آموزشی و بهداشتی رایگان، محیط زیست پاک، امنیت اجتماعی سطح بالا و توزیع عادلانه ثروت جزء بهترین کشورهای اروپا و جهان است.

حقوق متوسط ناخالص در آلمان

در سال 2017 حقوق ناخالص ماهانه برای یک آلمانی 3770 یورو برای کار تمام وقت اعلام شد. ( در این آمار افراد خویش فرما، کارهای نیمه وقت و افراد با درآمدهای بسیار پایین لحاظ نشده اند.)

به این ترتیب متوسط حقوق سالانه ناخالص ( پیش از کسر مالیات و هزینه های مشارکت اجتماعی ) حدود 45000 یورو برآورد می شود. حداقل دستمزد در آلمان نیز در حال حاضر 1500 یورو در ماه یا مبلغ 18000 یورو در سال اعلام شده است.

در این میان تفاوت های عمده ای کماکان میان شرق و غرب آلمان به لحاظ در آمدی وجود دارد. متوسط حقوق در ایالت های فدرال قدیمی تقریباً 25% ( معادل ماهانه 800 یورو ) بالاتر از ایالت های جدید است. به عبارت دیگر شاغلان در منطقه ای که پیش از این آلمان شرقی نامیده می شد ( البته به استثنای شهر برلین چرا که برلین جزء ایالت های جدید محسوب نمی شود ) درآمد ماهانه ای معادل 3000 یورو دارند. برای توضیح بهتر موضوع می توان گفت شاغلان در ایالت های فدرال جنوبی نظیر هِسِن ( به مرکزیت ویسبادن )، بادن-ووتمبرگ ( مرکزیت اشتوتگارت ) و ایالت بایرن ( به مرکزیت مونیخ ) بالاترین میزان متوسط درآمد را کسب می کنند درحالیکه شاغلان در ایالت های جدید نظیر مکلن برگ-وورپومرن ( به مرکزیت شورین ) یا ایالت ساشسین-آنهالت ( به مرکزیت ماگدبورگ ) کمترین میزان درآمد را به خود اختصاص داده اند. برای آنکه تصویر بهتری از حقوق و درآمد سالانه مشاغل مختلف داشته باشید در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم :

شغل

درآمد سالانه

پزشکان

یورو 85000

وکلا

یورو 67000

مدیران رده بالا

یورو 65000

مهندسین

یورو 61000

متخصصان علوم کامپیوتر

یورو 59000

کارشناسان اقتصادی

یورو 58000

مدیران فروش

یورو 57000

متخصصان علوم طبیعی

یورو 54000

مدیران بازاریابی

یورو 53000

داروسازان

یورو 53000

معلمان

یورو 50000

معماران

یورو 45000

مددکاران اجتماعی

یورو 38000

پرستاران

یورو 35000

مراقبت از سالمندان

یورو 31000

فیزیوتراپ ها

یورو 28000

هزینه های زندگی در آلمان

سطح هزینه ها در آلمان درحد متوسط اتحادیه اروپاست. به این معنی که هزینه های زندگی از کشورهایی نظیر لوکزامبورگ، سوئیس، دانمارک، بلژیک و حتی فرانسه و هلند پایین تر ولی از کشورهایی نظیر اسپانیا، پرتغال یا یونان بالاتر است.

در آلمان متوسط هزینه ماهانه زندگی حدود 850 یورو برآورد شده که حدود 800 یورو برای دانشجویان آلمانی و 725 یورو برای دانشجویان خارجی می باشد.

این رقمی است که شما باید برای تأیید مدارک مالی ویزایتان ( چه دانشجویی چه کاری ) نشان دهید از عهده تأمین آن برمی آیید.

اجاره مسکن از مهمترین و بالاترین هزینه ها در آلمان است. در تعیین اجاره مسکن جمعیت منطقه ای که در آن زندگی می کنید بسیار تأثیرگذار است. مالکیت املاک و مستقلات به طور سنتی در آلمان از اقبال چندانی برخوردار نبوده و اکثر افراد ترجیح می دادند در املاک اجاره ای زندگی کنند ولی در سال های اخیر نگرش آلمانی ها تغییر یافته و آن ها به خاطر نگرانی از بابت بی ثباتی نرخ ارز ترجیح می دهند با استفاده از وام های با نرخ بهره پایین ملک خریداری کنند.

از طرفی آلمان از سال 2010 افزایش چشمگیری در میزان مهاجران و پناهجویان را تجربه کرده که این خود به بالا رفتن تقاضا برای خرید مسکن منجر شده است. به همین خاطر قیمت مسکن ظرف 6 سال گذشته همواره رشد کرده است. البته نرخ اجاره بها نیز در همین مدت شاهد رشد بوده اما این رشد در مقابل با رشد نرخ مسکن پایین تر بوده است. با این حال نرخ اجاره بستگی کامل به منطقه و شهر محل زندگی دارد. مثلا نرخ اجاره یک سوئیت با احتساب قبض های خدماتی در مرکز شهر مونیخ حدود 1000 یورو و نرخ اجاره همان سوئیت در یک شهر کوچک حدود 400 یورو می باشد. به همین صورت نرخ اجاره یک آپارتمان 2 خوابه در یک شهر کوچک با تمام هزینه های خدماتی حدود 650 یورو و در شهری مانند مونیخ تا 2000 یورو هم می تواند باشد.

قیمت مسکن

همانند نرخ اجاره، بهای مسکن در آلمان نیز از شهری به شهر دیگر متفاوت است. به عنوان مثال متوسط نرخ هر متر مربع مسکن در شهر صنعتی دورتموند ( هشتمین شهر بزرگ آلمان با جمعیتی معادل 600 هزار نفر واقع در غرب آلمان ) حدود 1700 یورو می باشد. حال این نرخ را با رقم 7500 یورو برای هر متر مربع در شهر گران مونیخ ( مرکز ایالت باواریا ) با جمعیتی حدود 5/1 میلیون نفر مقایسه نمایید. ولی به طور کلی نرخ متوسط خرید مسکن برای هر متر مربع در سال 2018 حدود 3100 یورو بوده است.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Germany